WWW - Uniwersytet Medyczny w Lublinie test

Seminarium 1

#1 Seminarium "Prawie wszystko o lekach"

 

Proponujemy Państwu ciekawe spotkania ze specjalistami Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. W krótkich, ale interesujących filmach nasi nauczyciele akademiccy, medycy i farmaceuci, zaprezentują solidną dawkę wiedzy i przydatnych informacji.

 

📌  Premiera pierwszego seminarium odbędzie się 10.05.2021, godz. 10.00. Filmy będzie można oglądać na stronie pozdrowie.umlub.pl oraz na kanale YouTube Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

 

 

"Gdy boli... Tradycja i rzeczywistość"

Prof. dr hab. n. med. Teresa Małecka- Massalska

Z powodu bólu niemal zawsze sięgamy po lek… Z filmu dowiesz się, skąd bierze się ból oraz jak odróżniać ból ostry od bólu przewlekłego. Poznasz metody, według których ocenia się ból i nowoczesne metody leczenia bólu. Dowiesz się, co tak naprawdę dzieje się w naszym organizmie, kiedy boli i jakie organy nie bolą nas wcale. Odkryjesz też, które metody uśmierzania bólu stosowane od setek lat są skuteczne do dziś.

 

"Interakcje leków z żywnością"

Dr hab. n. farm Mariola Herbet

Czy Twój nowy lek jest na pewno bezpieczny i nie spowoduje interakcji z lekami, które już przyjmujesz? Niebezpieczne bywają nie tylko leki, ale i „niegroźne” suplementy, które połączone z innymi specyfikami mogą poważnie zatruć nasz organizm. Co się stanie, jeśli połączysz preparat na poprawę pracy mózgu zawierający miłorząb japoński
z popularnym lekiem przeciwbiegunkowym? Dlaczego stosując pewne antybiotyki powinieneś ograniczyć spożywanie nabiału? Jeśli chcesz wiedzieć, które połączenia trzeba omijać, ten wykład jest dla Ciebie!

 

"Skąd się biorą leki? Od idei do apteki"

Prof. dr hab. n. med. Tomasz Kocki 

Wchodząc do apteki widzimy gotowe leki - w pudełkach, fiolkach, blistrach. Ale zanim lek trafi na apteczne półki, a potem do naszych domów, musi przejść długą drogę testów i weryfikacji. Na którym etapie badań lek może być testowany na ludziach? Kiedy zaczynają się badania na zwierzętach i z jakimi zwierzętami pracują naukowcy od leków? Dlaczego zamienniki leków są tańsze od ich oryginalnych odpowiedników? Jak powstają leki opowie profesor Tomasz Kocki.


"Żaden lek nie zastąpi ruchu"

Dr hab. Piotr Gawda, prof. UM

Codziennie wykonujemy wiele czynności, ale większość z nich w pozycji siedzącej: siedzimy w pracy, w samochodzie, w domu. Nasze ciało traci elastyczność i szybciej dochodzi do zmian zwyrodnieniowych lub do ich pogłębienia. Możesz to zmienić! Ten film to źródło motywacji, aby zacząć żyć aktywniej. Jeśli chcesz być więcej w ruchu, powrócić do ćwiczeń albo świadomiej je wykonywać, chcesz uniknąć lub miałeś czy masz już problemy z układem kostno-stawowym, koniecznie obejrzyj odcinek z dr hab. Piotrem Gawdą! A potem zapraszamy na spacer!


"Leki wczoraj i dziś"

Prof. dr hab. n. farm. Dariusz Matosiuk

Leki zmieniały się tak, jak zmieniał się człowiek, jego wiedza o świecie i sobie samym. Jak wyglądał proces przejścia od leczenia ducha i wiary w szamanizm do leków biologicznych, które produkujemy za pomocą metod inżynierii genetycznej? Wiemy, że historia leków to właściwie mnóstwo historii pełnych zawirowań, błędów medycznych wynikających z braku wiedzy, ale też wielkich odkryć, które mogły zaistnieć dzięki niezłomności naukowców…i przypadku. Jaki „lek” powodował tzw. „srebrzysty uśmiech”? Jaki jest najdroższy lek świata? Jak leczą nowoczesne leki i czy lek można czegoś nauczyć? O tym opowie prof. Dariusz Matosiuk.

Kalendarium

Styczeń 2022

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31